Štyri tváre ženy

Menštruačný cyklus ženy kopíruje cyklus luny / mesiaca a tak aj ženy sú prirodzene cyklické. Väčšina žien sa v sebe snaží tento prirodzený cyklus potlačiť, aby sa prispôsobili potrebám moderného sveta. Chceme neustále podávať maximálne výkony v práci a aktívne prežívať voľný čas. Prebrali sme od mužov predstavu o stálosti a trvalosti a to prehlbuje našu únavu a nespokojnosť.

 

Koľké z nás prežívame frustráciu, že  nie sme po celý mesiac rovnako výkonné, komunikatívne, spoločenské a naladené na telesné zblíženie? V čase menštruačného krvácania sa zase snažíme urobiť všetko preto, aby sme krvácanie čo najmenej cítili a bolo čo najmenej viditeľné.

Menštruácia je pre nás iba telesná funkcia, ktorá nám bráni v praktickom živote, otravuje, bolí a prekáža. Naše maminky nás nemohli naučiť porozumieť vlastnému telu, pretože to samé nevedeli a cez mnohé zranenia boli od svojho tela odpojené. Prastaré vedomie posvätného ženstva sa dnes tak naliehavo prebúdza. Liečime staré zranenia súvisiace s príchodom prvej menštruácie, učíme sa byť v kontakte so svojim telom, oživiť energiu nášho lona a prijať naše telo v jeho individuálnej kráse. Spoločnosť nás cez médiá tlačí do obrazu po celý mesiac ovulujúcej ženy.

Je vedecky dokázané, že pri ovuláciii sa žene zväčšia pery, okolie očí zhnedne, prsia sú pevné a celkové vyžarovanie je nielen pre mužov doslova magické. A celý ten kozmetický priemysel so svojimi šminkami a plastikami nás presviedča, že sa to dá, a že sa to má  diať po celý mesiac. Menštruačný cyklus je však omnoho viac farebný a dynamický a ponúka nám každý mesiac hlboké sebaspoznávanie a kontakt s prírodou, jej cyklami, rytmom a prijatím zmien. Pre mnohé ženy sa celý menštruačný cyklus zužuje len na tých pár dní menštruácie. Čím menej pozornosti venuje žena napojeniu sa na seba, svoje lono a pocity počas celého cyklu, tým sú prejavy PMS – predmenštruačného syndrómu a bolesti počas menštruácie intenzívnejšie. Farmaceutický priemysel s liekmi utišujúcimi bolesť nás opäť iba viac a viac nabáda k tomu, aby sme svoje telo a jeho prejavy jednoducho necítili a neboli v kontakte s nimi. Každá žena sa dnes môže naučiť na ženských kruhoch a seminároch jednoduché prastaré techniky, ktoré zázračne pomáhajú poľaviť PMS a zmierniť bolesti a migrény pri menštruácii. Za všetkým je IBA liečivá pozornosť. Je to ako zázrak, keď mi volajú ženy, ktoré aj viac ako desať rokov trpeli veľkými bolesťami počas menštruácie a zrazu po prvý krát v živote vnímajú menštruáciu ako vítaného hosťa. A urobia si veľkú oslavu a po prvý krát v živote sa tešia bez bolestí z každomesačného krvácania.

 

Z kníh vieme, že v každom vaječníku ženy sú skupiny buniek zvané folikuly, ktoré obsahujú nezrelé vajíčka. Behom preovulačnej fáze folikuly zrejú, vyrábajú hormón estrogén, ktorý stimuluje prsia a stenu maternice. Okolo 14. a 16. dňa cyklu folikuly praskajú a uvoľňuje sa z nich vajíčko – to je ovulačná fáza. Niektoré ženy cítia určité fyzické príznaky, ktoré sa objavujú behom ovulácie.

Je to veľký znak naladenosti na svoje telo a tu sa skrýva aj prastaré umenie prirodzenej antikoncepcie, alebo naopak vedomého počatia.

Po ovulácii sa z folikulu stane žlté teliesko, ktoré produkuje progestérón a estrogén. Progesterón pripravuje sliznicu maternice na oplodnenie. Keď k oplodneniu nedôjde, žlté teliesko sa postupne rozloží a hladina progesterónu a estrogénu v premenštruačnej fáze klesá. Výstelka maternice sa nakoniec začne rozpadať, čím dôjde k menštruačnému krvácaniu v menštruačnej fáze.

 

Mesačný cyklus teda pozostáva zo štyroch fáz: preovulačnej, ovulačnej, premenštruačnej a menštruačnej.

Je to akoby v nás za jeden mesiac žili štyri ženy.

Štyri ročné obdobia.

A tak ako sa v zime nejdeme kúpať do ľadového jazera a v horúčave leta zasa nesedíme pri vatre, tak aj jednotlivé fázy nášho menštruačného cyklu ponúkajú, pod vplyvom hormonálnych zmien, naše rozličné schopnosti a naladenie na prácu, výkonnosť a vzťahy.

A tu je ukryté to tajomstvo, ktoré nám môže zmeniť život. Prečo v niektorých dňoch zvládate tisíc vecí naraz a inokedy je vám aj jedna jednoduchá vec zaťažko?

 

Preovulačná fáza – dynamická fáza cyklu,  nastáva pár dní po ukončení menštruácie a končí pár dní pred ovuláciou. Pripomína nám energiu mladej dievčiny, ktorá je hravá, zvedavá, odvážna, dynamická, riadi sa intuíciou a žije v dôvere, že jej patrí a podporuje ju celý svet. Je to ideálny  čas na nové projekty, učenie sa novému, skúmanie a fyzickú vytrvalosť. Je to obdobie cyklu, kedy cítite silu a odvahu zasiať semienka, ktoré sa  tak naliehavo tisnú cez nás do tohto sveta.

Ovulačná fáza – expresívna fáza cyklu nastáva pár dní pred ovuláciou a pretrváva pár dní po nej. Je to ideálny čas na spoločnosť, komunikáciu, empatiu, tímovú prácu, podporu druhých a budovanie vzájomných vzťahov. V tejto fáze máme úžasnú schopnosť starať sa o druhých, podporovať ľudí okolo nás a zvládať veľa vecí naraz.

To sú tie dni, keď jednou rukou pripravujete detskú narodeninovú oslavu, druhou riešite vážny projekt v práci, nakupujete, varíte a medzi to skočíte podporiť kamarátku, ktorá má problémy v partnerskom vzťahu, zavoláte  chorým rodičom a to všetko s ľahkosťou a radosťou.  V ovulačnej fáze sme ako Matka s veľkou náručou bezpodmienečnej lásky.

Predmenštruačná fáza býva pre mnohé ženy najintenzívnejšou fázou cyklu. Často sa prejavuje cez bolesti krížov, mdloby, migrény, nutkavú chuť na sladké, máme citlivé prsia, sme podráždené, opuchnuté, náladové, plačlivé… Predmenštruačná fáza sa ale napriek tomu nazýva aj fázou kreatívnou. Pretože sa tu uvoľňuje silný tvorivý potenciál, ktorý by sa inak (ak by bolo vajíčko oplodnené) podieľal na vzniku nového života. Ak si dovolíme zostúpiť zo svojej svetlejšej polovice cyklu do tohto temnejšieho vnútorného aspektu, vytvoríme tak pre seba priestor pre vlastnú tvorivosť, zachytávanie prichádzajúcich inšpirácií , identifikovanie problémov, kritické myslenie smerom k nachádzaniu riešení. A to tak v práci ako v partnerskom živote. Temnota v tomto zmysle nie je niečo zlé, démonické, ale je to hĺbka, schopnosť ponoriť sa do krajiny svojho vnútra. Dovoliť si  nebyť neustále „ obrazom ovulujúcej ženy“, do ktorého nás tlačí spoločnosť a médiá.

Menej sa rozdávať a chvíľu myslieť aj na seba. Byť šamankou, kňažkou či čarodejkou, ktorá je vnímavá k svojej vnútornej spiritualite. Ak si žena nedovolí túto hĺbku, tento zostup do podsvetia svojej duše, buď pretože ignoruje zmenu, ktorou prechádza, alebo pretože potlačuje hlboký aspekt svojej prirodzenosti, preruší  spojenie medzi jej telom, mysľou a cyklom.  A tu sa prehlbujú prejavy PMS a samotnej menštruácie.

Obdobie menštruácie je ako zima. Keď sedíme viac pri krbe a po divokom lete a daždivej jeseni sa navraciame k ručným prácam. Vnútorné energie sa podieľajú na vzniku detí – myšlienok. Je to obdobie stareny, vedmy, ktorá prijíma dar múdrosti tejto fáze jej života. Ideálny čas na spracovanie vnútorných záležitostí, sebareflexiu, nachádzanie podstaty vecí, púšťanie starých a nefunkčných záležitostí, zmeny priorít. Dôležité v tejto fáze je dovoliť si odpočívať a regenerovať sily. Vedome menštruovať. Uvedomovať si ako z nás vyteká krv, ako jeden cyklus končí. Ako sa v nás hormonálne vystriedali štyri ročné obdobia. Ako sa počas jedného cyklu prejavili cez nás tie štyri ženy: Dievčina, Matka, Šamanka a Starena.

Staré umiera, aby sa mohlo narodiť nové.

Je to šanca vytvoriť  si priestor, aby sme aj v tomto hektickom svete mohli nájsť vnútorný pokoj.  A  popri plytkosti, ktorá okolo nás cez rýchlosť informácií obieha, dotknúť sa vlastnej hĺbky.

A z hĺbky oceánu vlastnej duše vynoriť sa znovu na jar nového cyklu.

 

Pre mnohé ženy je to úplne nová informácia, že sú cyklické. Často sa  ženám veľmi uľaví, keď sa začnú orientovať vo svojom cykle. Môžu sa viac ponoriť do jednotlivých fáz cyklu, venovať im viac pozornosti s vedomím, že aj toto za pár dní pominie. Stačí preciťovať, pozorovať  a vyčkať. Keď ženy spoznajú svoj cyklus, často sa uľaví aj ich partnerom, ktorý majú problém porozumieť ženskej náladovosti a neustálym zmenám. Ako pár spoločne precítite, že premenlivosť nie je negatívna ženská vlastnosť, ale naopak kvalita, ktorá obohacuje náš život I život mužov.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako porozumieť svojmu cyklu, pridajte sa na kurz Menštruačný cyklus ako dar. Už 19.3.2016.

Páčil sa vám članok? Dajte o ňom vedieť aj ostatným.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.