Ako ovplyvňuje sebavedomie náš úspech v živote?

Naše sebavedomie je jedným z podstatných pilierov našej spokojnosti s vlastným životom. Ovplyvňuje úplne všetky oblasti nášho života.

To, že má niekto zdravé sebavedomie, môže spôsobiť, že bude mať lepšiu prácu, spokojnejší partnerský život, viac priateľov a lepší pocit zo seba a zo života.

Potvrdzuje to výskum Ulricha Ortha z univerzity v Basel, ktorý spolu s Richardom W. Robinsom a Keithom F. Widamanom z Kalifornskej Univerzity skúmali 1824 jednotlivcov vo veku 16-97 rokov po dobu 12 rokov.

Sledovali, ako sebavedomie ovplyvňuje rôzne aspekty života, zahŕňajúc spokojnosť v práci, vzťahy, depresiu, financie, zdravie a celkový pocit šťastia. Zistili, že sebavedomie je príčinou toho, že sa nám v živote darí a nie dôsledkom, ako tvrdia dokonca mnohé výskumy.

Sebavedomie sa formuje už v ranom detstve a to, či budeme mať zdravé sebavedomie, súvisí s reakciou našich najbližších na to, ako sa vo svojej detskej skúsenosti prejavujeme.

Pokiaľ zažijeme podporu a rešpekt našich detských prejavov, aj naďalej v živote si budeme budovať dôveru vo vlastné schopnosti a vo vlastné názory a bude sa nám dariť prežívať sebaistotu v súvislosti s našimi nápadmi, spôsobom premýšľania či s konkrétnymi rozhodnutiami. Nebudeme sa bojazlivo celý život “obzerať” a hľadať u druhých potvrdenie a schválenie s tým, čo sa práve chystáme vykonať. Naučíme sa niesť zodpovednosť za naše činy a nebudeme otrokmi strachu, čo si o nás pomyslia iní.  Budeme veriť, že sme kompetentní rozhodovať o tom, čo chceme a čo nie.

Rozdiel medzi sebadôverou a sebavedomím

Sebaistota je definovaná ako istota vo vlastné schopnosti vykonávať istú činnosť, aby sme mohli dosiahnuť konkrétny výsledok. Vychádza často z našich predchádzajúcich skúseností, kedy sme si istí, že poznáme presný postup a máme napríklad schopnosť pripraviť perfektný grilovaný steak. Alebo upiecť koláč, či vyliezť na vysokú horu.

Sebadôvera sa môže prejaviť v rozličných oblastiach, rovnako však môže mať človek takýchto oblastí iba zopár. Môže mať vysokú sebadôveru v hre na klavíri, avšak takmer všetky ostatné oblasti jeho života môžu “pokrivkávať”.

Iný naopak môže mať sebadôveru v oblasti profesie, ktorú vykonáva, v medziľudských vzťahoch, vo svoje schopnosti hrať tenis i variť skvelé jedlá.

Ak sa človeku prestáva dariť v jednej z oblastí, v ktorej si verí, jeho sebadôvera klesá.

Sebavedomie je širší pojem ako sebadôvera. Netýka sa totiž iba dôvery v schopnosti v jednotlivých izolovaných oblastiach, ale o celkový postoj človeka k sebe samému.

Takýto človek si je vedomý samého seba. Pozná svoje schopnosti, ale aj svoje hranice.

Sebavedomie nám dodáva odvahu poznať svoje potreby a túžby a tiež nám dáva silu pracovať na ich uskutočnení.

To nepochádza zvonka, z pochvaly iných, či zo skúsenosti, že sme niečo dosiahli. Pramení z uvedomenia si vlastnej hodnoty a jedinečnosti.

Preto práve zdravé sebavedomie nám dodáva dôveru v samých seba aj vo chvíľach, keď sa nám nedarí.

Málo sebavedomý človek, keď sa mu niečo nedarí, odchádza a zlá skúsenosť ešte viac otrasie jeho sebadôverou. Bude presvedčený, že na to prosto nemá.

Oproti tomu sebavedomý človek vie, že má schopnosti na to, aby to dokázal a pokúsi sa o to znova a inak, až pokiaľ nedosiahne, čo si zaumienil.

A aj keby sa mu to napokon nepodarilo, minimálne vie, že sa o to pokúsil.

Stačí sa pozrieť na život tých, ktorí niečo veľké v živote dokázali. Edison by vedel rozprávať o neúspešných pokusoch vymyslieť žiarovku predtým ako prišiel s tou prvou úspešnou. Alebo aj náš Peter Sagan o mnohých neúspešných pokusoch skrotiť bicykel a skvelý čas na pretekoch predtým, než sa stal úspešným.

Je preto dôležité tešiť sa z vlastných úspechov a zbytočne ich nebagatelizovať tak ako to robia ľudia s nízkym sebavedomím.

Naopak, bez nadsázky môžeme povedať, že je to otázka spokojného života, by sme sa naučili dôverovať vo vlastné schopnosti a prekonať prekážky, ktoré sme si sami vybudovali okolo seba.

Odmenou nám bude najmä náš vlastný život, ktorý budeme prežívať naplno a v radosti, pretože si budeme uvedomovať, čo všetko máme. To nám dáva priestor na vďačnosť, ktorá zvyšuje naše prežívanie šťastia.

Nebuďme preto k sebe zbytočne prísni a kritickí, pretože byť sebavedomý znamená poznať svoje silné aj slabé stránky a práve vďaka tomu byť k sebe aj k svetu okolo nás láskaví a štedrí.

 

Chcete zistiť ako účinne budovať vlastné sebavedomie? Prihláste sa na náš kurz už 27.4.2016.

Páčil sa vám članok? Dajte o ňom vedieť aj ostatným.