Ako malé veci môžu robiť malú radosť…

“Keď veľa malých ľudí na veľa malých miestach robí veľa malých vecí, svet sa zmení.” (africké príslovie)

Malé veci má zmysel robiť aj pre malú radosť. Keď sme sedeli a plánovali akciu k Medzinárodnému dňu šťastia, našim cieľom bolo pripraviť zážitok, vytvoriť prostredie, kde budú môcť ľudia zažiť pocit šťastia.

Chceli sme tak poukázať na to, že šťastie je zručnosť, ktorú si dokážeme riadiť sami. Väčšina z nás sa pozerá na šťastie ako na imaginárny, neuchopiteľný a neovládateľný obláčik nad našimi životmi, ktorý, keď sa vôľou niekoho alebo niečoho posunie v správnom čase na správne miesto, je možné, že nás zasiahne a spraví nás šťastnými. Takto to ale nefunguje. Naše šťastie neovláda niekto ani niečo, máme ho vo vlastných rukách.

Jednou z techník, ako si navodiť pocit šťastia, je urobiť šťastným niekoho iného. A túto techniku sme zvolili aj my. Účastníci našich kurzov mali možnosť zakúpiť si detskú knihu “Už žiadne výhovorky!” a darovať ju sociálne alebo zdravotne znevýhodneným deťom v rôznych inštitúciách, detských domovoch, alebo nemocniciach. Celý projekt sa niesol pod názvom “Darujte šťastie a budete šťastnejší”. Úžasným, a pre mňa osobne veľmi hodnotným, zistením bolo, že počet kníh na darovanie sa vyšplhal na číslo 16, a tak sme mohli naštartovať proces obdarovávania.

Oslovili sme mnohé rodiny, inštitúcie, neziskové organizácie, detské domovy, nemocnice. Organizovali sme stretnutia a  viedli diskusie o tom, kde umiestnime knihy zmysluplne, kde budú mať k nim deti najbližšie. Počas celého procesu sa šťastie šírilo k obdarovaným, k darcom, aj k nám. Knihy sme prostredníctvom Klubu detskej nádeje venovali na detské oddelenia v nemocnici na Kramároch, tri knihy sme tiež poslali Sabinke, Jakubkovi a Adamkovi, ktoré podporuje zbierkou vrchnáčikov z PET fliaš projekt HorebPET.  Ďalšie putovali napríklad do centra Nádej, neziskovej organizácie Plamienok, do Adeli centra v Piešťanoch, ktoré sa venuje komplexnej rehabilitácii detí a mnohých ďalších centier a detských domovov.

A verte tomu, že to stálo za to. Takto sa z knižky t ešil Tobiasko so sestričkou a ich maminkou:  “Ďakujem krásne za knižôčku. Takto trávime čas, keď musí mať ortézku na nožke ;)”

A takto sa tešila z darovaného šťastia Alenka, ktorá knihu pre deti zakúpila a dostala informáciu o jej umiestení na detskom oddelení v nemocnici na Kramároch:  “Ďakujem krásne za správu, veľmi som sa potešila! Je to úžasné, čo robíte a rada podporím čokoľvek v tomto smere. Keď by som sa mohla z Viedne odtrhnúť, rada budem dobrovoľníkom a osobne podporím detičky na Kramároch. Ďakujem ešte raz za úprimnú správu a prajem Vám všetko dobré a dovidenia zajtra na seminari!”

Od bežného smrteľníka sa neočakáva, že vybuduje nemocnicu, venuje tisíce eur na výskumy rakoviny alebo sa presťahuje na rok do Afriky pomáhať domorodcom. Niekedy stačí málo. Skúste kúpiť na Vianoce o jednu knihu viac a pošlať ju do nemocnice alebo skúste kúpiť teplú kávu človeku bez domova,  poďakovať pani predavačke za naúčtovanie nákupu alebo sa len tak usmiať na niekoho, kto je smutný.

Niekedy malé veci robia malú radosť a niekedy sa možno aj z malých vecí stanú také, ktoré prinesú veľkú radosť. A ten pocit šťastia vždy stojí za to.

 

Autor Gabriela Kováčiková

Páčil sa vám članok? Dajte o ňom vedieť aj ostatným.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *